LightinG-TT - 2006-11-20 20:12:44

Witam,
co do kolokwium to jego termin przesunie się o tydzień, tj. na 1.12. A
materiały przesle starostą grup w nadchodzącym tygodniu.
pozdrawiam
T.Lipczyński

chodzi tu o materialy z piątku.

elo

Pap - 2006-11-20 20:30:25

noz kurwa mac :P a ja juz sie ustawilem na piatek :D

Soli - 2006-11-20 20:32:55

przekladanca nam robi ;p

patrc - 2006-11-20 21:27:39

Wszystkim przesuwa czy tylko waszej grupie?

Kinia - 2006-11-20 22:07:11

hahaha no niezle;d bonus;d a 4 dni pozniej kolo z matmy :D jejeje niezly koles:P

Bushman - 2006-11-20 22:26:25

jak "dobrze" pojdzie to ZIP 10 bedzie miala kolo z matmy w ten sam dzien :D rewelacja :applause: ... a dzien wczesniej Andrzejki :D

Pap - 2006-11-21 01:05:33

jakto w ten sam dzien?

Bushman - 2006-11-21 01:50:13

to nie liceum :P tutaj mozna miec nawet piec w ten sam dzien ;).. a dlatego ze Stepieniowa cos ostatnio mowila ze za dwa tygodnie kolo chce zrobic (zespolone + macierze)... ale nie pamietam czy to wreszcie ustalila na powaznie czy tak sobie pod nosem mowila ;)

Kinia - 2006-11-21 01:52:12

dobra dobra..w liceum tez po 5 robili :p hehe

Bushman - 2006-11-21 01:56:47

to w jakim Ty liceum bylas :O niezly hardcore :P My z tym walczylismy bo w regulaminie moglismy miec max piec w tygodniu :p

Pap - 2006-11-21 17:03:19

to co kiedy przekladamy :P?

celina - 2006-11-21 21:20:38

u mnie w liceum tłumaczyli się tym że to nie pr kl tylko mały sprawdzian np z WOSu po 80 stron na następny tydzień, następnie matma biologia i inne.:) ja napisałam już maila do Lipczyńskiego z zapytaniem czy my ZIP12 może mieć koło w ten piątek:) jeszcze nie dostałam żadnej odpowiedzi ale bądźmy pozytywnych myśli:) jakby co to dam znać:) kur... to koło z matmy już prawie za tydzień?????? nie chcecie przełożyć???????? żartowałam:) bużka

Kinia - 2006-11-21 22:08:19

nooo byle szybko odpisal;/

Pap - 2006-11-21 22:12:50

kto wogole do niego pisal o przelozenie

Kret - 2006-11-21 22:19:02

on sam napisał do starosty grupy 10.... a potem to do niego napisała Celina, zęby zapytać się czy nie mogą mieć sprawdzianu w ten piątek. kumasz Słońce? x)

celina - 2006-11-22 08:28:26

no nareszcie odpisał:
Witam
tak, kolokwium zostalo przeniesione na następny tydzien. Co do terminu to
niestety juz wszystkie moje grupy maja przeniesieny termin i nie chciałbym
tego zmieniać.
pozdrawiam
T.Lipczyński
p.s. W załaczniku przesyłam materiał dotyczace zeszłych zajęć.
czyli kolokwium jest za tydzień. Ja prosiłam żeby odbyło się w ten piątek ale... trudno!
Załącznik: Polityka monetarna

Polityka monetarna (inaczej pieniężna) jest rodzajem polityki gospodarczej, która polega na kształtowaniu podaży pieniądza. Poprzez nią bank centralny w danym kraju wpływa na sposób funkcjonowania gospodarki, oddziaływuje na wielkość produkcji a tym samym na stopę inflacji i pośrednio bezrobocia. W Polsce funkcję tę pełni Narodowy Bank Polski, który oprócz emisji pieniądza i obsługi budżetu państwa wpływa na ceny i rozmiary kredytów. Dąży on do takiego stanu gospodarki, w której dojdzie do jak najpełniejszego zatrudnienia czynników wytwórczych przy niskiej inflacji. W polskich warunkach zwłaszcza cel inflacyjny nabiera szczególnego znaczenia.

Rodzaje polityki monetarnej
Bank centralny w zależności od aktualnej sytuacji w gospodarczej może prowadzić elastyczną politykę monetarną i sam decydować w którym z głównych kierunków ma ona podążać. W Polsce decyduje o tym nie tylko sam Narodowy Bank Polski, ale także konstytucyjny organ jakim jest Rada Polityki Pieniężnej. Decyduje ona m. in. o kierunkach polityki monetarnej i o wysokości stóp procentowych. Bieżącymi sprawami zajmuje się sam NBP. Wspomnieliśmy wcześniej o dwóch kierunkach polityki pieniężnej. Może to być :
·    ekspansywna polityka monetarna - polega ona na takim wykorzystaniu narzędzi polityki monetarnej, które prowadzą do zwiększenia podaży pieniądza w gospodarce. Można to osiągnąć dokonując zakupu papierów wartościowych w ramach "operacji otwartego rynku", obniżając stopy procentowe i rezerwy obowiązkowe. Polityka ta jest prowadzona gdy gospodarka ma problemy z wzrostem gospodarczym i bank centralny chce go ożywić. Korzysta się z niej zwłaszcza w czasie recesji. Warto jednocześnie podkreślić, że polityka monetarna nie jest cudownym lekarstwem na problemy gospodarcze - znacznie ważniejsze są niskie podatki i koszty pracy, przejrzyste przepisy, duża wolność gospodarcza (np. mała liczba koncesji) oraz niski stopień biurokratyzacji i korupcji,
·    restrykcyjna polityka monetarna - wykorzystywana podczas "schładzania" gospodarki, gdy przejściowy wysoki wzrost popytu wewnętrznego i poziomu PKB mógłby zagrozić długoterminowemu, zdrowemu rozwojowi i niskiej inflacji. Polega ona na m. in. podwyższeniu przez bank centralny stóp procentowych i rezerw obowiązkowych oraz na sprzedawaniu papierów wartościowych bankom.

Obecna stosowana polityka monetarna w Polsce
Na dzień dzisiejszy (07.2000r.) zarówno w Polsce jak i w USA, organy banków centralnych (NBP i Rezerwa Federalna - FED) prowadzą restrykcyjną politykę monetarną. Ma ona pomóc zapobiec nadmiernemu wzrostowi inflacji i stymulować wzrost gospodarczy w dłuższym terminie.

Zadania i funkcje banku centralnego
Bank centralny w systemie gospodarki narodowej

Bank centralny realizuje w gospodarce narodowej szereg istotnych zadań związanych z obiegiem pieniężnym i zaopatrzeniem gospodarki w kredyt. Jest przede wszystkim odpowiedzialny za dopływ do gospodarki pieniądza gotówkowego i kreację przez banki komercyjne pieniądza kredytowego. Oprócz tego stwarza warunki do sprawnego przebiegu rozliczeń pieniężnych dokonywanych za pośrednictwem banków. Wykonując swoje podstawowe zadania w zakresie polityki pieniężnej bank centralny kieruje się postawionymi przed nim celami. We współczesnych rozwiniętych gospodarkach rynkowych takim niekwestionowanym celem długoterminowej polityki banku centralnego jest stabilność pieniądza.
Do głównych zadań  NBP należą:
-    czuwanie nad realizacją uchwalonej przez sejm polityki pieniężnej,
-    emitowanie pieniądza,
-    ustalanie, w porozumieniu z Ministrem Finansów, wzorów nominałów banknotów i monet oraz zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych,
-    wykonywanie obsługi bankowej budżetu państwa,
-    ustalanie form, trybu i zasad udzielania kredytu refinansowego bankom oraz udzielanie tego kredytu,
-    określanie wysokości oraz gromadzenie rezerw obowiązkowych innych banków,
-    sporządzanie planu kredytowego i opracowanie założeń polityki pieniężno-kredytowej państwa, a po uzyskaniu opinii Rady ministrów, przedstawienie go Sejmowi,
-    współdziałanie z Ministrem Finansów w opracowywaniu planu bilansu płatniczego,


Stabilność pieniądza

Realizacja celu jakim jest stabilność pieniądza odbywa się za pomocą stosowanych przez bank instrumentów polityki pieniężnej. Stabilizacja pieniądza odbywa się na dwóch płaszczyznach:
·    stabilizacja wartości wewnętrznej pieniądza,
·    stabilizacja wartości zewnętrznej pieniądza.

Zapewnienie stabilności poziomu cen.
Stabilność poziomu cen zależy od ilości pieniądza w obiegu. Ilość pieniądza gotówkowego znajdującego się w obiegu jest określana przez bank centralny, który korzysta z prawa wyłączności do jego emisji. Ilość pieniądza kredytowego jest określana przez możliwości banków komercyjnych w zakresie tworzenia pieniądza kredytowego. Bank centralny musi jednak regulować tworzenie pieniądza kredytowego. Do sterowania ilości pieniądza znajdującego się w obiegu służą instrumenty polityki pieniężnej, które bank centralny stosuje w ramach swoich uprawnień.
   
Stabilizacja kursu pieniądza.
Bank centralny jest instytucją określającą poziom kursu walutowego. Kurs walutowy wskazuje na zewnętrzną wartość pieniądza. Wyraża on siłę nabywczą pieniądza krajowego w stosunku do zagranicznych środków płatniczych.
Instrumenty polityki dewizowej banku centralnego zmierzają do zrównania bilansu płatniczego kraju. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie niepożądanemu wzrostowi ilości pieniądza przy dodatnim i niepożądanemu zmniejszeniu się ilości pieniądza przy ujemnym bilansie płatniczym.
    Przy dodatnim bilansie płatniczym bank centralny może próbować pobudzać eksport pieniądza, zniechęcać podmioty zagraniczne do dokonywania lokat, przeciwdziałać dopływowi kapitału zagranicznego w drodze zaciągania kredytów zagranicznych przez firmy krajowe.
    Przy ujemnym bilansie płatniczym bank centralny może próbować za pomocą polityki dyskontowej podnieść poziom oprocentowania, aby przyciągnąć w ten sposób lokaty dewizowe z zagranicy.
    Podniesienie stopy dyskontowej oznacza jednak podrożenie kredytu krajowego i może w ten sposób negatywnie odbić się na wzroście gospodarczym.

Funkcja emisyjna

Funkcja emisyjna realizowana jest przez NBP w ramach wyłącznego prawa emitowania znaków pieniężnych Rzeczpospolitej Polskiej. Znaki te są prawnymi środkami płatniczymi na jej obszarze. Wzory i wartość nominalną banknotów oraz wzory i wartość nominalną stop, próbę i masę monet oraz wielkość emisji znaków pieniężnych ustala prezes NBP.

Funkcja banku banków

Funkcja ta przejawia się w kilku płaszczyznach: bank centralny nadzoruje operacje banków komercyjnych, dokonywane zarówno w walucie krajowej, jak i walutach obcych. Udziela im pożyczek na rozszerzenie działalności kredytowej, a stopa ich oprocentowania wyznacza pośrednio stopy oprocentowania kredytów i depozytów w bankach komercyjnych. Ustala stopy rezerw obowiązkowych, regulując zgodnie z potrzebami gospodarki aktywność kredytową banków komercyjnych. Funkcja banku banków wiąże się z oddziaływaniem na system bankowy w sposób umożliwiający realizowanie przyjętej polityki pieniężno-kredytowej. Na banku centralnym spoczywa także odpowiedzialność za stabilność, rozwój i sprawność funkcjonowania całego systemu bankowego oraz tworzenie regulacji zapewniających płynność sektora bankowego.
NBP kształtuje też politykę stopy procentowej, prowadzi politykę rezerw obowiązkowych oraz organizuje system informacyjny dla całego systemu bankowego.
Politykę pieniężno-kredytową NBP realizuje za pomocą szerokiej gamy instrumentów, a mianowicie:
a)    instrumentów oddziaływania bezpośredniego:
·    rezerw obowiązkowych,
·    operacji refinansowych,
·    zaangażowanego kapitału,
·    pułapów kredytowych,
b)     instrumentów oddziaływania pośredniego obejmujących między innymi:
·    operacje otwartego rynku,
·    politykę stopy procentowej od kredytu redyskontowego i lombardowego,
·    normy dopuszczalnego ryzyka walutowego,


Funkcja banku państwa

Rola NBP jako banku centralnego państwa polega na formułowaniu i realizacji polityki pieniężnej, organizowaniu i czuwaniu nad sprawnym przebiegiem procesów rozliczeń i rozrachunków w systemie bankowym. NBP ponosi także współodpowiedzialność za politykę dewizową i politykę kursu walut. Spełnianie funkcji banku państwa ma istotne znaczenie dla osiągania celów  banku centralnego, a w szczególności utrzymania wewnętrznej wartości pieniądza krajowego (ograniczenie inflacji) i jego wartości zewnętrznej (przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom kursów walut).

Instrumenty polityki pieniężnej Banku Centralnego

Narodowy Bank Polski może realizować politykę monetarną poprzez tzw. narzędzia polityki monetarnej :
·    operacje otwartego rynku - polegają one na zakupie i sprzedaży papierów wartościowych bankom. Kupując na otwartym rynku NBP przyczynia się do zwiększenia ilości pieniądza w obiegu, gdyż za zakupione papiery wartościowe od banków, otrzymują one pieniądze. Skoro banki komercyjne mają więcej środków mogą udzielać więcej kredytów, co prowadzi do wzrostu ilości (podaży) pieniądza w gospodarce i obniżki stopy procentowej w tychże bankach. Kredyt staje się wtedy tańszy i bardziej opłacalny dla kredytobiorców. Jeżeli jednak NBP sprzedaje bankom papiery wartościowe za które płacą one pieniędzmi, następuje ograniczenie podaży pieniądza, spadku ilości udzielanych kredytów i wzrostu stopy procentowej,
·    wyznaczanie stopy rezerw obowiązkowych - stopa rezerw to procentowa wielkość, która informuje nas ile banki muszą oddać na nieoprocentowany rachunek w NBP od każdej zdeponowanej w nim złotówki. Rezerwa ta zabezpiecza klientów przed ryzykiem niewypłacalności banku i to z niej pochodzi część środków na wypłaty dla klientów w razie kłopotów danego banku. Jeżeli NBP ustali wyższą stopę rezerw obowiązkowych, banki będą dysponowały mniejszymi środkami i będą udzielać mniej kredytów (spadnie też podaż pieniądza). Obniżenie stopy rezerw powoduje sytuację odwrotną,
·    określanie stopy redyskontowej - jest to stopa procentowa, czyli cena jaką kredytobiorca płaci za zaciągnięty w banku komercyjnym kredyt. Jej wysokość w dużym stopniu wpływa na wielkość kredytów udzielanych przez banki. Niższa stopa prowadzi do ich wzrostu a tym samym do zwiększenia podaży pieniądza. Podniesienie stopy procentowej przez bank centralny powoduje spadek podaży pieniądza. Wysokość stopy redyskontowej zależy od tempa wzrostu cen w gospodarce. Im jest ono większe, tym szybciej spada siła nabywcza pieniądza (jego wartość). Dlatego stopa procentowa w dużym stopniu zależy od poziomu inflacji. Upraszczając stopa procentowa składa się z :
- oczekiwanych dochodów z tytułu udzielonego kredytu,
- stopy ryzyka,
- stopy oczekiwanej inflacji.
·    operacje refinansowe - polegają one na udzielaniu przez NBP kredytów bankom komercyjnym w celu powiększenia ich zasobów pieniężnych i umożliwienia im zwiększenia akcji kredytowej (ilości udzielanych kredytów). Są to kredyty:
- lombardowe - udzielany na kilka dni pod zastaw posiadanych przez bank komercyjny papierów wartościowych,
- redyskontowe - jest on związany z obrotem wekslowym w gospodarce
pozdrawiam!!!

Kret - 2006-11-22 09:59:13

O proszę i znalazł się nasz jeden brakujący temat

Kinia - 2006-11-22 10:34:40

w sumie ja sie troche ciesze ze rpzelozyl.wiedzialam ze tematow nie odpusci a 2 dni do kolokwium to  troche malo.

hmmm troche przydlugi ten temat :> buzka

Kret - 2006-11-22 13:23:07

On sobie teraz odbija tym, ze te 3 czy 4 pierwsze tematy były króciutkie.  Bźidki pan L., takie małe dzieci męczyć :P

Mlody - 2006-11-22 19:11:47

Dzisiaj myślałem że jebnę :D U nas na zajęciach (mam takie same ćwiczenia na informatyce, tylko nazwa przedmiotu inna) Sweterek żalił się że on podał maila, aby pisać w ważnych sprawach, a tymczasem ludzie nawet się nie podpisują imieniem i nazwiskiem.

Cytuję:
"Dostałem np. maila podpisanego Christopher The Great..."
I potem jeszcze dodał:
"Albo ktoś mi pisze 'dlaczego nie odbyły się dwa ostatnie zajęcia?'..."

Uwielbiam te ćwiczenia :rolleyes:

Kinia - 2006-11-23 15:40:50

hahaha krzysiek wygral :D   ps Tomek, a kiedy wy macie kolo?

Mlody - 2006-11-23 16:01:32

W środę.

Tak, pytania wrzucę na forum ;)

Pap - 2006-11-23 18:09:48

oby :P

Christopher The Great - 2006-11-23 19:09:19

Mlody napisał:

(...) a tymczasem ludzie nawet się nie podpisują imieniem i nazwiskiem.

Cytuję:
"Dostałem np. maila podpisanego Christopher The Great..."

A ja tylko zapytałem, czy da nam jakieś materiały do tych zajęć co były, żebym się potem nie zdziwił na kolokwium  :)

że jak? że niby mam iść z bukiecikiem i przeprosić go, że się musiał przeze mnie smucić? :D :D :D

Pap - 2006-11-23 19:38:36

nie. wystarczy ze zaczniesz sie podpisywac iminiem i nazwiskiem i grupa:P

celina - 2006-11-23 19:58:50

i tak nam wszystkim będzie na ćwiczeniach kazania prawił. Przecież on nie wie z której dokładnie grupy przychodziły te maile:) najwyżej będziemy mieli krótsze zajęcia:) papatki