Forum ZIP'u WI PS

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Wydział Informatyki, Politechnika Szczecińska

#1 2007-06-10 17:06:49

Mates

ZIP 12

2657554
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-01-07
Posty: 75

Obrabiarki CNC

Czy ma ktos jakie kolwiek informacje, notatatki, sciagi itp. itd. na temat obrabiarek cnc ???

Offline

 

#2 2007-06-10 20:25:20

LightinG-TT

Admin

2259539
Call me!
Skąd: Stettin!
Zarejestrowany: 2006-10-30
Posty: 496

Re: Obrabiarki CNC

O samym sterowaniu numerycznie:

Obrabiarka sterowana numerycznie (skrót NC z ang. numerical control) - jest to obrabiarka zdolna do wytwarzania skomplikowanych przedmiotów, dzięki wcześniejszemu przygotowaniu modelu w specjalnym, graficznym programie komputerowym 3D. Następnie gotowy projekt przekształca się na kod NC. Gotowy kod NC (uwzgledniający narzędzie jakie ma pobrać, oraz parametry ruchu narzędzia) kopiuje się na odpowiednim nośniku, obecnie najczęściej na dyskietkę, a następnie umieszcza w obrabiarce i wprowadza program sterujący.

Najpopularniejsze sterowania obrabiarek CNC: fanuc, sinumerik, heidenhain, mazatrol, scm , biesse, bacciCNC:

Computerized Numerical Control (CNC) to komputerowe sterowanie numeryczne.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń (takich jak frezarki czy tokarki) zdolnych czytać standardowy kod sterujący G-code. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne, i wysoce powtarzalne wykonanie często bardzo złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz CAD (projekt), CAM (przetworzenie projektu na plan sterowania maszyn) i CNC (właściwe wykonanie).


Narazie znalazłem tyle. Jak doszukam sie czegos wiecej, to zapodam


Zwycięzcy zawsze mają racje. Nikt nie słucha przegranych.

Offline

 

#3 2007-06-11 02:07:34

Mates

ZIP 12

2657554
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-01-07
Posty: 75

Re: Obrabiarki CNC

Ja znalalzem jeszcze to:

sztywność obrabiarki CNC
Bardzo ważnym parametrem obrabiarek skrawających jest ich sztywność. Niestety niema obrabiarek nieskończenie sztywnych ponieważ nie ma nieskończenie sztywnych materiałów konstrukcyjnych, lecz zawsze należy traktować priorytetowo problem sztywności. Po co bowiem zwiększanie rozdzielczości napędów i stosowanie precyzyjnych śrub tocznych gdy pod niewielkim obciążeniem głowica odchyla się o wartość wielokrotnie przewyższającą rozdzielczość napędów.

Dość często przy budowie lekkich maszyn CNC stosowane są obecnie profile aluminiowe. Co prawda do wykonania prostego amatorskiego plotera wystarczy piła do aluminium, kilka śrubokrętów i wiertarka, lecz taka maszyna zbyt wiele sobą nie reprezentuje. Prostoliniowość posuwów zależy od dokładności tłoczenia profilu, a dokładność kątów od piły jaką się je tnie, dodatkowo konstrukcje takie skręcane są setkami śrub i przez to podatne są na utratę stabilności geometrii.

Większość profesjonalnych obrabiarek skrawających jest wykonana ze stali i żeliwa, tak jest również w przypadku naszych maszyn. Wszystkie zbudowane są na bazie solidnej monolitycznej, stalowej konstrukcji o budowie skrzyniowej zapewniającej maksymalną sztywność przy stosunkowo niewielkiej masie. Odpowiedzialne za sztywność podzespoły o skomplikowanych kształtach są odlewami żeliwnymi poddawanymi odprężaniu i wyżarzaniu, a wszystkie elementy odpowiedzialne za dokładność są obrabiane na precyzyjnych centrach obróbkowych CNC i szlifierkach.

no i cos tu jest:

http://masters.ckp.pl/plecyk/cnc_obrabiarka.htm

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora